از نسخه پیشرفته این قسمت استفاده کنید

درباره زیپو

درباره پیپ

درباره توتون پیپ

درباره سیگار برگ

مطالب من

گارانتی

پیگیری سفارشات

فروشگاه زیپو

فروشگاه پیپ 

فروشگاه توتون

کلکسیونرهای پیپ ایران

فروشگاه سیگارپیچ

گالری شعر

English

 

 

 

 

معرفي صفحه به دوستان

*  نام شما

 

ايميل شما *

 

ايميل دوست شما *

 

ايميل دوست ديگر شما

 

 
 
/tr>

 

 

 

کافه آرتین بزرگترین کلکسیون پیپ های ایتالیایی و معتبرترین فروشگاه عرضه فندک زیپو در ایران

 

پیپ وسیله ای است جهت استعمال توتون مخصوص پیپ. پیپ وسیله ای است که اصالتا از اروپا وارد ایران شده است و در ایران چپق تقریبا معادل آن میباشد با این فرق که نوع دیگری از توتون در آن استعمال میگردد.(بر طبق روایات غیر قابل یقین این وسیله اولین بار در اوایل قرن شانزدهم میلادی به وسیله شخصی به نام سید محمد امین قوچانی از اروپا وارد ایران شد و در ایران به شکل چپق ایرانی رواج یافت. روایت دیگر وارد شدن پیپ اروپایی توسط پرتقالی‌ها در سال ۹۱۳ هجری قمری و متحول شدن آن به چپق در ایران است که شکل دسته چوبی و دسته سفالی و با اندازه‌های مختلف طول دسته(لوله دود) رواج دارد. ویکی پدیا)

کلا از نظر باطنی دو نوع پیپ وجود دارد، نوع اول پیپ های سوزنی که در انتهای قسمت دهنی پیپ، سوزنی آهنی قرار دارد که امکان جدا شدن و شستشوی آن ممکن میباشد و نوع دوم پیپ های فیلتری که به جای قرار گرفتن سوزن، فیلتری کاغذی (اکتیو، بالسا و یا فیلتر تیپ) در انتهای قسمت دهنی تعبیه شده است. در مورد پیپ های سوزنی مطالب کاملی در پایین درج شده است. اگر که در فکر خرید پیپ هستید به شما توصیه می گردد مزالب مندرج در این قسمت را کاملا مطالعه کنید. البته بهتر است هنگام خرید پیپ نطر فروشنده را نیز بپرسید.

آیا کج یا راست بودن پیپ در استفاده آن (اسمک) دخالتی دارد یا بی تاثیر است؟ بله دخیل است ولی در کیفیت استعمال آن و نه در کیفیت ساخت. دلیل این امر آنست که هنگام استعمال پیپ معمولا بذاق دهان در پیپ می ماند، پیپهای کج این بذاق را به ته قسمت چوبی پیپ هدایت میکنند در حالیکه این امر در مورد پیپهای صاف صادق نیست. از طرفی دیگر معمولا پیپهای صاف پیرو مد روز هستند در حالیکه پیپهای کج به دلیل یکجانبه بودن ظاهر آن معمولا طرفداران آماتور کمتری به خود جلب می کنند.

پیپ صاف معمولا در دست مصرف کننده می ماند ولی پیپ های کج امکان نگه داشتن زیر دندان را دارند.

 چه نوع پیپی باید خرید؟

اگر شما آماتور هستید حتما سعی کنید پیپی انتخاب نمائید که کیفیت خوبی داشته باشد تا حداقل چند سال برای شما کار کند. اگر انتخاب شما پیپهای اروپایی باشد معمولا نتیجه رضایت بخش خواهد بود. البته توجه داشته باشید که کمپانیهای بزرگ سازنده پیپ همیشه به دلیل حفظ بازار فروش خود پیپهای ارزانتری نسبت به سایر محصولات خود روانه بازار می کنند که مخصوص استفاده اشخاص آماتور میباشد. حتما در این مورد سعی کنید اولا از جای مطمئن خرید کنید و ثانیانظر فروشنده پیپ را نیز در نظر داشته یاشید.

حتما توجه داشته باشید پیپی خریداری کنید که تهیه فیلتر آن در ایران امکان پذیر یاشد چون فیلتر بعضی از پیپهای انگلیسی در ایران یافت نمی شود.

چه ادواتی هنگام خرید پیپ باید خریداری شود؟

شما هنگام خرید پیپ حتما باید بیلچه آنرا نیز خریداری کنید. بیلچه وسیله ای است جهت کوبیدن، سوراخ کردن و تراشیدن توتون  و داشتن آن برای هر شخصی که از پیپ استفاده میکند اجتناب ناپذیر است.

می توانید تعدای پاک کننده پیپ هم خریداری کنید. پاک کننده میله ای است که دور آن را الیاف نخ پوشانده است و یک طرف آن ریزتر از سمت دیگر آن است و یک سر آن برای پاک کردن دهنی و سر دیگر جهت پاک کردن لوله آتشگاه استفاده می شود.

بجز موارد فوق اگر به طعم توتون خود اهمیت می دهید می توانید از فروشنده بخواهید یک بسته کریستال نیز به شما بدهد. کریستال قطعات کوچکی هستند که شما قبل از پر کردن پیپ در داخل آن می ریزید و طعم توتون را برای شما نرمتر و خنکتر می کند و سبب جذب مواد مضر موجود در پیپ و توتون خواهد شد، در حقیقت فیلتر دوم برای پیپ محسوب می شود.

 

نحوه روشن کردن پیپ چگونه است؟

بهترین نتیجه پس از روشن کردن پیپ زمانی بدست می آید که آتش به قسمت میانی آتشگاه شما رسیده باشد و قسمت فوقانی آتشگاه نیز نسوخته باشد. البته قبل از روشن کردن پیپ میبایستی آن را پر کنید. لذا ابتدا پیپ خود را درون کیسه توتون ببرید و با انگشت شصت خود توتون را درون آتشگاه بریزید (این صحیحترین روش است)، مقدار توتون باید تقریبا حجم فشرده شده ای داشته باشد. برای روشن کردن پیپ دو روش متداول وجود دارد. روش اول آنکه سیخ پیپ را درون توتون فرو برده و یک مخروط ایجاد کنید به صورتی که شکم آن قسمت میانی پیپ باشد. با فندک مخصوص آتش را به توتون نزدیک کنید و سپس چند پک بزنید تا آتش فعال شود. پس از آن با سیخ روی پیپ بکشید تا توتون روی پیپ را دوباره بپوشاند. لازم است توجه داشه باشید آن مقدار آتش به پیپ خود نزدیک کنید که سطح توتون شما نسوزد. روش دوم بدین صورت است بعد از آنکه توتون را در پیپ ریختید آنقدر توتون را با انگشت فشار دهید که حجم آن زیاد فشرده نشده باشد. سپس آتش را به توتون نزدیک کنید و شروع به کشیدن نمائید تا آنجایی که از امر کم کم و آهسته شروع شود. توجه نمائید بهترین حالت زمانی است که آتش را در قسمت میانی پیپ نگه دارید.

از یک پیپ در روز چند بار می شود استفاده کرد؟

اگر شما پیپی آماتور از یک کمپانی معروف خریداری کرده اید توجه داشته باشید که این پیپها قابلیت استفاده حداکثر 15 الی 20 بار در هفته را دارا هستند. البته مطمئنا اگر در یک روز حتی 5 بار نیز استفاده کنید ضرری به پیپ شما نخواهد رسید ولی اگر این رویه را ده روز پیاپی تکرار کنید حتما پیپ شما ترک خواهد برداشت. پس اگر شما از آن دسته افرادی هستید که به صورت مداوم روزی چهار بار یا بیشتر از پیپ خود استفاده میکنید حتما یک پیپ حرفه ای تهیه کنید و البته توصیه دیگر آن است که اگر شما 2 یا 3 پیپ داشه باشید بهتر است.

 

قوانین طلایی برای استفاده و نگهداری بهتر پیپ: (منبع: www.denicotea.de)

1- همیشه پیپ خود را با کبریت و یا فندک مخصوص پیپ روشن کنید تا شعله آن آن مستقیما توتون را آتش بزند و دهانه پیپ شما نسوخته و تغییر رنگ ندهد. برای برگشت رنگ دهانه پیپ های سوخته از پولش مخصوص استفاده کنید.

2- سعی کنید توتون را در ته پیپ فشرده پر نکنید و قسمت روی آن پر تر از زیر باشد.

3- توتون را به آرامی و بدون فشار داخل محفظه بریزید و پیپی انتخاب کنید که ظرفیت آتشگاه آن مناسب استفاده شما باشد. به این ترتیب شما طعم بهتر و مطلوبتری از پیپ بدست خواهید آورد. اگر توتون زیادی در پیپ ریخته و استفاده کرده اید برای دوباره پر کردن آن اجازه دهید تا پیپ شما سرد شود. از پر کردن و استفاده مجدد از پیپ هنگام گرم بودن آن اجتناب کنید، چرا که این مطلب صدمات زیادی به پیپ شما خواهد رساند.

4- هنگامی که از پیپ خود در یک زمان به صورت ممتد استفاه می کنید می توانید با فشردن ته بیلچه به روی توتون از تمامی توتون پر شده در پیپ و باقی مانده ته آن استفاده کنید.

5- اگه شما جز کسانی هستید که در روز چند بار از پیپ خود استفاده می کنید حتما چند پیپ خود را مکررا تمیز کنید و میتوانید از کریستال دنیکول برای بهتر شدن طعم توتون استقاده کنید.

 

چرا از پیپ های فیلتری استفاده شود و فیلتر تا چه اندازه از نیکوتین و قطران خواهد کاست؟

در حال حاضر اروپا بجز تعداد محدودی پیپ، همه تولید کنندگان پیپ را ملزم به تولید پیپ با فیلتر کرده است. این قانون حدود 5 سال است که اجرا شده است. در حال حاضر پیپ های سوزنی موجود در بازار یا انباری های قدیم هستند، یا تولید چین و یا مدل های خاصی که امکان تولید فیلتری آن وجود ندارد. بجز فیلتر، شما با استفاده از کریستال دنیکول میتوانید طعم دلچسب تری از توتون بدت آورید.

اما در مورد فیلتر ها شاید برای شما هم جالب باشد بدانید که داخل این فیلتر ها چیست و چگونه کار میکند. قسمت اعظم فیلتر شما از ذغال (کربن) تشکیل شده است و بخش دیگری سیلیکا ژل است. پروفسور تروب در مورد این مطلب تحقیقات فراوانی انجام داده است. درک آنچه ما از آن به عنوان دود تلقی می کنیم ذراتی است در بخار آب که ناشی از سوختن توتون با صد ها ذراه دیگر تشکیل می شوند. بخش زیادی از این قطره را تار و رسوب تشکیل می دهد که نیکوتین نیز در این ذرات نهفته است. برای حذف و کاهش این مواد بدون تغییر در طعم توتون از سیلیکا ژل مخصوص دنیکوتیا استفاده می شود. استفاده از سسلیکا ژل موجب غلیظ شدن نیکوتین و مواد مضر شده که در فیلتر جا مانده و از آن عبور نمی کنند. درجه اشباع سیلیکا ژل بالا بوده و در فیلتر های شیشه ای امکان مشاهده و تغییر رنگ آن امکان پذیر است. این شرکت بجز فیلتر پیپ، چوب سیگار های مجهز به سیلیکا ژل 100% نیز تولید می کند. لذا این شرکت به کلیه افرادی که می خواهند از پیپ یا سیگار استفاده کنند توصیه می کند از فیلتر های سیلیکا ژل این شرکت استفاده کنند. (این شرکت تحت نظارت وزارت بهداشت اتحادیه اروپا قرار داشته و محصولات آن در کلیه کشورهای اروپایی به فروش میرسند و سابقه فعالیت آن به سال 1932 بر می گردد.)

البته نوع و مکان مورد استفاده در پیپ سازی هم در فیلتردار بودن و یا نبودن آن تاثیر مستقیمی دارد. مثلا پیپ هایی که از چوب رز ساخت می شوند بسیار مستحکم و شکیلند. تمامی آنها مولتی فیلتر هستند و فیلتر اکتیو و فیلتر بالسا را تواما ساپورت می کنند. در صد جذب این پیپ ها کمی پایین است و اصطلاحا تدخین مردانه ای هم دارند. شما هیچ پیپ ساخته شده از چوب رز را پیدا نخواهید کرد که بدون فیلتر باشد.

چوب عناب گرمسیری چوبی بسیار متخلخل است. پیپ هایی که از قسمت پایین ریشه ساخته می شوند یا فیلتر اکتیو ساپورت هستند یا بالسا ساپورت. در حال حاضر اکثرا در ایتالیا پیپ های بالسا ساپورت وارد بازار شده اند. هر چقدر که شما از ریشه به سمت بالاتری بروید، چوب حالت متخلخل تری به خود میگیرد و درصد جذب پیپ شما بالاتر خواهد رفت. این درصد جذب در چوب عناب گرمسیری به حدی میرسد که دیگر احتیاجی به فیلتر در این پیپ ها نیست. این پیپ ها از قسمت های بسیار بالای تنه ریشه ساخته می شوند و معمولا ایتالیایی هستند. این پیپ ها معروف به بیک هستند. پیپ های بیک یا با فیلتر سوزنی استفاده می شوند و یا با کاغذ فیلتر تیپ و بسیار ارزان هستند و اکثر مصرف کنندگان پیپ حداقل یک پیپ بیک دارند.

بهترین وسیله استعمال توتون پیپ چیست و چند مدل پیپ وجود دارد؟

در کل دسته 5 پیپ جهت استعمال توتون پیپ وجود دارد. پیپ بریر یا چوبی، پیپ کالاباش، پیپ آهنی، پیپ مرشام و پیپ کورن کاب.

پیپ های چوبی که در حقیقت از ریشه چوب ساخته شده و بسته به نوع ریشه از نظر کیفیتی طبقه بندی می شوند. پیپ کالاباش که بدنه آن از چوب و آتشگاه آن معمولا از سنگ مرشام است. پیپ آهنی که نوع مرغوب آنها با بدنه آهنی و آتشگاه آنها چوبی می باشد. پیپ کورن کاب که از ذرت ساخته می شود، جالب است بدانید که مارک تواین از این پیپ استفاده می کرده است، شخصیت کارتونی پاپای هم از این نوع پیپ که در حقیقت خیلی هم ارزان قیمت است استفاده می کند. پیپ مرشام که از سنگ مرشام ساخته می شود که فقط در مرکز ترکیه یافت می شود. برای اطلاعات بیشتر اینجا را کلیک کنید.

در بین اینها بهترین و فراگیر تر پیپ های چوبی و مرشام هستند. پیپ چوبی و مرشام دو فرق اساسی در استفاده دارند. هنگام استفاده از پیپ های چوبی توتون به تدریج به بدنه پیپ چسبیده و امکان جدا کردن توتون سوخته به مرور زمان از بین میرود و بوی توتون سوخته تا مدتها در پیپ به جا می ماند که برای بسیار از مصرف کنندگان پیپ چندان خوشایند نمی باشد ولی پیپ های مرشام که در حقیقت سنگی هستند و کاملا قابل شستشو امکان بهتری به شما داده تا کاملا تمیز شوند به گونه ای که شما میتوانید پیپ مرشام خود را با الکل ضدعفونی نموده و پس از خشک شدن استفاده کنید.

از توتون به خوبی نگهداری کنید:

توتون هم به اندازه پیپ مهم است، شاید هم بیشتر. ممکن است شما یک پیپ داشته باشید ولی مسلما صدها توتون خریداری خواهید کرد.

در خرید و نگهداری توتون به چند نکته بسیار مهم باید توجه داشته باشید:

اول اینکه حتما توتون را از جایی خریداری کنید که هومیدور داشته باشد و توتون را از هومیدور به شما تحویل بدهد. هومیدور دستگاهی است جهت رطوبت دهی به توتون و نگهداری سالم آن. بسیارند خریدارانی که توتون خشک خریداری می کنند و بعد از استفاده از طعم تند و آتشین آن گلایه دارند و هنگامی که توتون سالم خریداری می کنند تعجب می کنند که چقدر ممکن است توتون سالم و توتون خشک (فاسد) با هم فرق داشته باشد. توتون پیپ کاملا شبیه شیر است. در صورتی که شما شیر تاریخ گدشته و فاسد خریداری کنید غیر ممکن است که آنرا استفاده کنید، برای توتون هم این امر صادق است.

در هر هومیدور دستگاهی وجود دارد به نام همیدیفیر وجود دارد و کار هومیدیفیر ساختن رطوبت مورد نیاز برای نگهداری توتون است. اگر که هومیدور شما از انواع مرغوب آن باشد، هر چقدر که توتون در آن بیشتر بماند به همان اندازه توتون لایت تر و مرغوبتر خواهد بود. در حقیقت پروسه نگهداری صحیح توتون موجب رسیدن و خوش عطر و طعم شدن آن میشود.

وقتی که شما به یک فروشنده حرفه ای توتون مراجعه کنید ممکن است توتونی که چند ماه در هومیدور مانده است را به چند برابر قیمت به شما بفروشد. پس پروسه نگهداری صحیح توتون میتواند بیسار ارزشمند و کاری بسار حرفه ای به شمار بیاید. الیته در این بخش خریداری هومیدورهای حرفه ای این کار به شما پیشنهاد نمی شود ولی حداقل خریداری هومیدورهای مخصوص نگهداری توتون برای یک پیپ کش امری اجتناب ناپذیر است.

البته بسیاری از استفاده کننده های حرفه ای پیپ ترجیح می دهند چند هومیرور نگهداری توتون داشته باشند و هر کدام را به نگهداری نوعی از توتون اختصاص دهند تا همیشه انواع مرغوب توتون را در دسترس داشته باشند. توصیه میگردد هنگام خرید هومیدور مخصوص توتون، هومیدوری تهیه شود که در آن سنگ اکسیژنه توتون هم در آن کار گذاشته شده باشد. یعنی هومیدور شما هم خاصیت اکسیژن دهی و هم خاصیت رطوبت دهی را داشته باشد.

تهیه هومیدور های نگهداری سیگار برگ هم برای توتون و هم برای سیگار برگ کاربرد دارد با این تفاوت که سیگار برگ نیاز کمتری به دریافت اکسژن دارد ولی امر اکسژن دهی به توتون پیپ کاری حرفه ای تر به حساب می آید. 

پیپ خود را قبل از استفاده آب بندی کنیم. (فقط برای پیپ های چوبی)

پیپ های چوبی یا هنگام خرید داخل آتشگاه آن را آغشته به کربن کرده اند و یا آغشته نیست. لذا در هر دوحالت مقداری آب در لیوان کوچکی (به اندازه لیوان قهوه ترک) ریخته و درون آن چند عدد حبه قند بریزید (4 عدد کفایت می کند) و قند را داخل آب حل کنید. سپس انگشت خود را به محلول آب قند آغشته نموده و داخل آتشگاه پیپ را خیس کنید و پس از گذشت 10 دقیقه این کار را تکرار کنید. بعد از خشک شدن، پیپ شما آماده استفاده است. البته از عسل هم برای آب بندی پیپ استفاده می شود. توجه داشته باشید عسل یک بار آغشته شده و مقدار آن هم بسیار کم باشد. در ضمن در صورتیکه این کار را قبل از استفاده از پیپ انجام نداده اید دیگر انجام ندهید چون این کار فقط یک بار و فقط برای بار اول در عمر هر پیپ قابل انجام است. در حقیقت آب بندی پیپ باعث محکمتر شدن پیپ شما شده و کمتر گرم می شود.

بهترین انتخاب پیپ، انتخاب از روی نیاز است. در صورتی که آماتور هستید بهتر است یک پیپ ارزان قیمت ولی از یک برند معتبر انتخاب کنید. حتما توجه داشته باشید که پیپ های چینی قلابی را نخرید. پیپ های چینی فارق از کیفیت بسیار نازل چوب، دهنی آنها هم فاقد استانداردهای سلامتی است.

اگر که پیپ برای کلکسیون میخرید، حتما از فروشگاه های معتبر بخرید و سعی کنید طراحی منحصر بفردی داشته باشد. فرشنده های حرفه ای در کافه آرتین میتوانند در این امر به شما کمک کنند.

                                                             منبع اصلی

 

پیپ چگونه ساخته می شود و چطور باید پیپ کشید؟

برای پاسخ به سوال، شما را به دیدن فلش تهیه شده توسط شرکت Vauen دعوت می کنیم.

پیپ چوبی چگونه ساخته می شود؟

این لینک پروسه ساخت پیپ بریر و یا چوبی را نمایش می دهد. کلیک کنید ...

چگونه پیپ باید پر شود؟ (به روایت آقای لوچیانو بوزی، مالک شرکت بربیا که جزو 5 شرکت برتر پیپ سازی دنیاست)

برای دانلود اینجا را کلیک کنید.

نحوه صحیح روشن کردن پیپ: (به روایت آقای لوچیانو بوزی، مالک شرکت بربیا که جزو 5 شرکت برتر پیپ سازی دنیاست)

برای دانلود اینجا را کلیک کنید.

آشنایی با فیلتر بالسا، بهترین فیلتر پیپ دنیا

 بزرگترین کلکسیون پیپ و فندک زیپو در ایران

/td>

 

انتخاب برای توتون مورد علاقه شما را آسانتر کرده ایم. میتوانید با مراجعه به وب سایت آقای آرتین توتون، پیپ، سیگار برگ یا توتون سیگار خود را انتخاب و از نظر سایر کاربران استفاده کنید و در مورد توتون هایی که استفاده کرده اید نظر بدهید تا سایر دوستان نیز از نظر یا پیشنهاد شما استفاده کنند.

www.mrartin.com

www.mrartin.com

پیپ مرشام را چگونه تمیز کنیم؟

پیپ مرشام سیلیکات نگنزیم است پس با یک پارچه نرم آنرا به دقت تمیز کنید. برای تمیز کردن داخل آتشگاه از الکل طبی استفاده کنید و برای تمیز کردن دهنی آن از تمیز کننده های عادی که در بازار فروخته می شود استفاده کنید. حتما توجه داشته باشید که بیشترین ضرر به پیپ شما هنگامی وارد خواهد آمد که شما پیپ گرم و تازه استفاده شده را تمیز کنید. بدنه پیپ خود را هر چند ماه یکبار با لوشن های معمولی چرب کنید تا به عمر آن افزوده شود و از خراشیدن بدنه آن بپرهیزید. توجه داشته باشید که پیپ مرشام یک کالای خاص و ناب است و همانند یک کالای خاص با پیپ خود رفتار کنید. مرشام خود را با افتخار به دست بگیرید چون نمونه آن فقط همانی است که در دست شماست.

طریقه ساخت پیپ های مرشام را در بالا میبینید

هیچ گاه پیپ استفاده شده گرم را تمیز نکنید چون در این صورت آماده شکستن شده است!

در مورد پیپ بیشتر بدانید: www.mrartin.com

 

 

 منبع اصلی

 

منابع خارجی پیپ را از اینجا ببینید:

http://www.kirstenpipe.com
KIRSTEN

http://www.mertonandfalcon.co.uk
FALCON

http://fujipub.com/ooops/makes.html
A useful briar pipe makers identifier

http://www.heritage.nf.ca/avalon/artifacts/pipemarks5.html
To assist clay pipe collectors

http://victor.ryazan.net/eng/pipe/brand.html
Another to assist pipe collectors with identifying logos

http://www.dawnmist.demon.co.uk/cadger.htm
A site for clay pipe collectors

http://www.smfrankcoinc.com/history/index.htm
History of S M Frank and thereby Kaywoodie, Yellow Bole and Medico

http://grayfoxonline.mywowbb.com/
An interesting forum with a good pipe smokers section

http://www.ermecmeerschaum.com/ep%20pipes.htm
A line of meerschaum bowled pipes

http://www.eliesfreehandpipes.com/
A 'metals' collector who also makes exotic free hand briars

http://www.thepipe.info
The collection of Bill Taylor, a wonderful site covering "the pipe", venturi , "the smoke" and "the pipe made in england"

http://pipes.over-blog.com/
A French site with many different pipes of all themes. Google translation into German or English is available

http://www.worthyworkspress.com
You saw it here first..a new book about Falcons by a relative of a past owner of the company that made the Featherweight Wonder.

http://www.abd.org.uk/act_on_co2.htm
Act on CO2, the truth

http://www.pijpenkabinet.nl
The Pipe Museum of Netherlands website, in English. Another aspect of pipe collecting

http://www.geocities.com/lokomac8/grabow.htm

 

نشانی: تهران خیابان شریعتی بالاتر از سه راه طالقانی جنب کوچه گروسی پلاک 184     نقشه      تلفن:  460 22 6 77     و 461 22 6 77    
ایمیل: cafeartin@gmail.com

خرید از نمایندگان لایسنس کافه آرتین:

پاسارگاد تاباک میرداماد: تهران بلوار میرداماد ایستگاه مترو میرداماد مجتمع خرید رز میرداماد طبقه 2   تلفن: 383 403 26   همراه: 77 000 22 0935   وب: www.pasargadtabac.com

پاسارگاد تاباک صادقیه: تهران فلکه دوم صادقیه خیابان سازمان آب غربی مجتمع تجاری پردیسان همکف واحد 40    تلفن: 190 087 44    همراه: 847 47 72 0912 وب: www.pasargadtabac.com

فروشگاه آقای آرتین معتبرترین وب سایت فروش پیپ و فندک زیپو در ایران

کلیه مطالب مندرج در این وب سایت تحت قانون کپی رایت به ثبت رسیده است. هر گونه کپی برداری بدون ذکر منبع پیگرد قانونی خواهد داشت