از نسخه پیشرفته این قسمت استفاده کنید

درباره زیپو

درباره پیپ

درباره توتون پیپ

درباره سیگار برگ

مطالب من

گارانتی

پیگیری سفارشات

فروشگاه زیپو

فروشگاه پیپ 

فروشگاه توتون

کلکسیونرهای پیپ ایران

فروشگاه سیگارپیچ

گالری شعر

English

 

 

 

 

کافه آرتین بزرگترین کلکسیون پیپ های ایتالیایی و معتبرترین فروشگاه عرضه فندک زیپو خوش آمدید

به همراه کلیه فندک های زیپو یک CD رایگان شامل روشهای روشن کردن فندک زیپو، تعویض سنگ و فتیله و تعمیر آن داده خواهد شد. این CD منحصرا در فروشگاه مرکزی موجود میباشد. کلیه فندک های زیپو ارائه شده توسط کافه آرتین ممهور به مهر این فروشگاه است. با خرید فندک زیپو از کافه آرتین از اصل بودن این محصول اطمینان داشته باشید.

تقریبا نام فندک زیپو برای اکثر مردم دنیا شناخته شده است. این فندک به دلیل  کیفیت مطلوب خود مخاطبان فراوانی دارد. در این مقاله سعی خواهد شد تا با نگاهی گذرا به این شرکت و معرفی محصولات تولید شده شما را در خرید این محصول یاری دهیم.

شرکت زیپو در سال 1932 توسط آقای جورج ج بلیزدل در پنسیوانیا بنیان نهاده شد و از بدو تولد با شعار بهترین کیفیت وارد بازار شده است. از آنجایی که آقای بلیزدل اهل برادفورد یکی از شهرهای شمال غربی پنسیوانیا بود زیر تمامی محصولات این شرکت عبارت "برادفورد" را می بینید. صاحب این کمپانی معروف در حال حاضر آقای جورج بی دوک میباشد. کمپانی زیپو کلیه فندکهای خود را با کاغذی به فروشنده تحویل می دهد که در آن  عبارت زیر ذکر شده است:

"فندک شما کار میکند در غیر این صورت برای شما تعمیر خواهد شد"

البته هزینه تعمیر به عهده شرکت زیپو میباشد و شما فقط میبایستی آن را ارسال کنید و شایان ذکر است که این مطلب شامل فندک های مستعمل که ملزومات مصرفی آن تمام شده است نمی گردد. (ملزوات مصرفی مانند فتیله، سنگ و جرقه زن)

 

فندک های زیپو چیز پیچیده ای ندارند و درک ساختمان آن بسیار آسان است. این فندک بنزینی سنگی دارای محفظه ای است که بنزین در آن ریخته می شود و از طریق نمد مخصوص جذب شده و وارد فتیله می شود. از آنجایی که بنزین ماده ای فرار و بخار شونده است همیشه بخار بنزین دور فتیله را احاطه نموده است و شما هنگامی که جرقه زن را می چرخانید در اثر تماس جرقه زن با سنگ، جرقه حاصل شده و فتیله آتش میگیرد. داشتن فندک زیپو تقریبا برای اکثر مردم مطلوب است و به دلیل قیمت نسبتا گران آن وسیله ای برای تمایز اشخاص نیز میباشد.

جالب است بدانید که تاکنون در بیش از هزار فیلم  از فندک زیپو استفاده شده است و این مطلب حتی به انیمیشن ها نیز سرایت کرده است مثلا در کارتون "وال ای" یکی از قطعات به جای مانده از انسانها بر روی کره زمین یک فندک زیپو است. تولید کنونی این کمپانی روزانه 28000 عدد فندک است و تقریبا یک پنجم خریداران آن کلکسیونر هستند.

 

هنگام خرید فندک زیپو چه مواردی در نظر بگیریم:

 همیشه این فندک کلکسیونری را از جاهای معتبر خریداری کنید (در ایران زیپو شعبه ندارد) تا از اصل بودن آن اطمینان حاصل کنید. البته تشخیص اصل بودن آن کار چندان آسانی نیست، شما میتوانید از حک زیر فندک متوجه این امر شوید. فندک های تقلبی حکی نا متعادل دارند به گونه ای که بخشی از آن عمیقتر و بخشی کم عمق تر است. اگر قصد خرید دارید از فروشنده بخواهید که کد فندک را به شما بگوید و یا در کاتالوگ به شما نشان دهد. البته چینی ها هم بیکار ننشسته اند.

مدل های جدید چینی شباهت بسیار زیادی به مدل های اصلی دارد. در چند سال اخیر توافق چینی ها با زیپو آن شد که مدل هایی که طراحی زیپو است چینی ها تولید نخواهند کرد ولی در درج مدل های خودشان زیپو دخالتی ندارد. مسلما محصول تولیدی چینی ها هیچ موقع به پای زیپو نخواهد رسید. آلیاژ به کار برده شده توسط زیپو بسیار صیقلی است، کروم کمی دارد و تقریا نازک است و مغزی آن بسیار ظریفتر و در عین حال مقاوم تر است. این نظر حرفه ای های این صنعت است!

 

گرانترین مدل موجود تیپ طلاست که قیمتی در حدود 3000 دلار دارد و ارزانترین مدل زیپو هم تیپ Mate است که معروف به مدل های رنگی هستند و حداقل قیمت آنها از 22 دلار شروع میشود.اگر قصد خرید زیپو دارید و می خواهید از مدل های جدید آن اطلاع حاصل کنید به www.zippo.com مراجعه کنید.

کد های حرفی که زیر فندک های زیپو حک شده است نشانه چیست؟

متاسفانه بر اثر عدم اطلاع فروشندگان زیپو در ایران، این حرف را نشانه کیفیت فندک زیپو میدانند و این باور کاملا غلط را به مصرف کنندگان نیز انتقال داده اند باید عرض شود این کدها برای تفکیک ماه تولید فندک زیپو به کار میرود بدین ترتیب که A نشانه تولید در ماه ژانویه، B نشانه تولید در ماه فوریه و... میباشد. جهت آگاهی بیشتر عین متن مندرج در وب سایت زیپو برای شما نقل میگردد:

We wish to advise that all of the Zippo lighters are manufactured with the same high quality standards. The bottom markings on your Zippo Lighter are the identification code, which enable us to determine in what year a particular lighter was manufactured. These dates changed from year to year. The letters stand for the month the lighter was manufactures. For example : A-January, B- February, C-March and etc

نحوه تعمیر فندک زیپو چگونه است؟

1- تعویض سنگ:

توجه داشته باشید که فندک زیپو به دلیل سادگی بسیار زیاد معمولا خراب نمی شود ولی همانند هر فندک دیگری احتیاج به سرویس و نگهداری دارد. اگر فندک شما جرقه نمی زند احتمالا سنگ آن تمام شده است. جهت تعویض سنگ فندک، مغزی فندک خود را بیرون آورده و پیچ زیر آن را باز کنید. سپس فنر و هلدر آن را بیرون آورده و سنگ را درون محفظه قرار دهید و سپس فنر و هولدر را در جای خود قرار داده و پیچ را ببندید.

 

2- تنظیم فتیله:

معمولا پس از مدت زمانی سر فتیله می سوزد و باید آن را بالا بیاورید. برای این کار کافی است فندک زیپو را دردست گرفته و با موچین یا انبر دست ریز سر فتیله را بالا بکشید. برای مشاهده نحوه بالا آوردن فتیله فندک زیپو اینجا را کلیک کنید.

3- تعویض و یا تنظیم فتیله زیپو:

فتیله فندک زیپو پس از چند بار تنظیک کرده سر آن می سوزد. برای مشاهده نحوه تعویض فتیله و نحوه جاگذاری صحیح فتیله زیپو اینجا را کلیک کنید.

چند نمونه از تریک های زیپو:

برای دانلود تریک های زیپو اینجا را کلیک کنید.

منابع دیگری در مورد زیپو ببینید ...

به همراه کلیه فندک های زیپو یک CD رایگان شامل روشهای روشن کردن فندک زیپو، تعویض سنگ و فتیله و تعمیر آن داده خواهد شد. این CD منحصرا در فروشگاه مرکزی موجود میباشد. کلیه فندک های زیپو ارائه شده توسط کافه آرتین ممهور به مهر این فروشگاه است. با خرید فندک زیپو از کافه آرتین از اصل بودن این محصول اطمینان داشته باشید.

 

 

حروف و علائم حک شده در زیر زیپو چه معنایی دارد؟

حروف و علائم ثبت شده در زیر زیپو برای خیلی ها جای سوال دارد. برخی بر این باورند که نشانگر کیفیت زیپو است و برخی دیگر معتقدند که معرف ادیشن کالای مربوطه است. در حقیقت هیچ کدام از این باور ها درست نیستند. متاسفانه فروش زیپو در اماکن غیر حرفه ای (آبمیوه  فروشی ها، خرازی ها و حتی دکه های روزنامه فروشی) موجب گرددیده که گردانندگان این اماکن برای سود بیشتر هر باور نادرستی ا ترویج دهند.

در واقع اعداد و علائم حک شده در زیر زیپو معرف سال و تاریخ تولید بدنه زیپو است. در جدول زیر می توانید علائم و سالهای تولید را ببینید.

 

دانلود اسکرین سیورهای زیپو:

جهت دانلود هر یک از Screen Saver های زیپو و یا کاتالوگ سالانه شرکت زیپو روی آن کلیک کنید. اسکرین سیورها طراحی شرکت زیپو است و جهت سیستم عامل ویندوز ارائه شده.

Random Logos 2008

 Screen Saver 2010

Screen Saver 2009

Zippo Catalog 2010

Random Lighters 2010

Zippo Random Lighters 2009

Zippo Catalog 2011

Zippo Catalog 2012

Zippo Catalog Choice 2013

 

با توجه به گستره زیاد محصولات زیپو در کافه آرتین بروزرسانی این پیج برای کافه آرتین مقدور نمی باشد. گستره بزرگی از محصولات زیپو در کافه آرتین موجود است. لذا میتوانید مستقیما کاتالوگ شرکت زیپو را دانلود کنید و بصورت تلفنی با ارائه کد فندک زیپو نسبت به موجود بودن این فندک اطمینان حاصل کنید. همکاران ما در کلیه ایام هفته بجز تعطیلات رسمی از ساعت 10 صبح لغایت 22 آماده پاسخگویی خواهند بود.

فروش کلیه فندک های زیپو به صورت حضوری (حضور در فروشگاه آقای آرتین) و یا در صورت تمایل مشتری در تهران ارسال با پیک و یا در شهرستانها ارسال به وسیله پست ارائه میگردند.

ممکن است قیمت ها به روز نباشند. کاتالوگ زیپو را دانلود کنید و قیمت های فروش شرکت را ببینید.

Zippo Catalog 2012

 

Zippo Manufacturing CompanyAddress:
33 Barbour Street
Bradford, Pennsylvania 16701-1973
U.S.A.

Telephone: (814) 368-2700
Fax: (800) 362-3598
website: www.zippo.com

Statistics:
Private Company
Incorporated: 1932
Employees: 777
Sales: $200 million (2004 est.)
NAIC: 339999 All Other Miscellaneous Manufacturing; 339911 Jewelry (Except Costume) Manufacturing; 332211 Cutlery and Flatware (Except Precious) Manufacturing; 339941 Pen and Mechanical Pencil Manufacturing


Company Perspectives:
Beginning with the first lighter in 1933, every Zippo lighter has been backed by our lifetime guarantee, "it works or we fix it free." Zippo lighters are uniquely positioned as valuable and timeless classics that should never be thrown away.
Whether used in everyday life, taken on uncommon adventures as a reliable companion, or simply collected for its charm and character, the Zippo lighter continues to be respected and treasured around the world.


Key Dates:
1932: George Grant Blaisdell founds Zippo Manufacturing Company.
1933: After an attempt to sell lighters imported from Austria fails, Blaisdell designs his own lighter, which he christens the "Zippo," and begins manufacturing in Bradford, Pennsylvania.
1941: Following U.S. entry into World War II, Zippo continues to produce lighters but all are now destined for the U.S. military, through which the brand will achieve fame.
1950: Blaisdell establishes his own sales force; first foreign subsidiary is established in Canada.
1962: Zippo diversifies for the first time, producing a pocket tape measure.
1978: Upon Blaisdell's death, ownership of Zippo passes to his two daughters.
1993: W.R. Case & Sons Cutlery Company is acquired; through a license agreement, a line of Zippo clothing is offered in Japan.
2000: George B. Duke, grandson of the founder, gains control of the company.
2002: Zippo launches its Multi-Purpose Lighter (MPL).
2003: First Zippo retail store opens in Hangzhou, China.
2004: DDM Italia S.r.l., maker of Zippo brand leather goods, is acquired and renamed Zippo Fashion Italia S.r.l.


Company History:

Zippo Manufacturing Company is world famous for its Zippo windproof lighter, its lifetime guarantee, and the distinctive "click" it makes when opened. The company has sold more than 400 million lighters since its founding in 1932 and each year produces thousands of different designs, including ones aimed specifically at collectors. In addition to its trademark rectangular pocket lighter, the design of which has been little changed since its early 1930s launch, Zippo in 2002 introduced the MPL (or Multi-Purpose Lighter), a long, slender model designed to light candles, grills, fireplaces, and the like--a break from the traditional idea of the "cigarette lighter." The dominant maker of refillable lighters in the United States, with an estimated market share of 40 percent, Zippo also sells its lighters in more than 120 other countries, with Japan being its largest export market. Following the launch of a big overseas push in the mid-1980s, Zippo began to derive 60 percent of its sales from exports. Since diversifying for the first time in 1962 (when a tape measure was introduced), Zippo manufacturers and sells such items as pocket knives, money clips, and writing instruments. The company owns W.R. Case & Sons Cutlery Company, a venerable maker of high-quality pocket, hunting, fishing, camping, and utility knives that, like Zippo, is based in the small Allegheny Mountain town of Bradford, Pennsylvania. Another subsidiary, Zippo Fashion Italia S.r.l., based in Vicenza, Italy, produces a variety of Zippo-branded leather goods, including handbags, belts, wallets, and briefcases, for sale through more than 1,500 boutiques and shops in Europe.

Entrepreneurial Beginnings

George Grant Blaisdell, Zippo's founder, had a checkered career in business prior to focusing on lighters. His father ran a machine shop in Blaisdell's hometown of Bradford, Pennsylvania, where Blaisdell started work as a machinist at age 16 (working a 56-hour week at 10 cents an hour), then became a salesman, and at age 20 took over the business. He managed to keep the business afloat during World War I through government contracts, then sold out in 1920. Blaisdell headed for New York; having failed to strike it rich playing the stock market, he returned to Bradford and invested what money remained in local oil wells (through his co-ownership, with his brother Walter, of Blaisdell Oil Company), making a modest living over the next ten years from the proceeds. Thereupon, in the early 1930s he was waiting for the right business opportunity.

On a muggy summer night in Bradford in 1932, Blaisdell and a friend stepped out on the terrace of the Pennhill Country Club. Blaisdell's friend used a cumbersome-looking Austrian lighter with a removable brass top to light a cigarette. Blaisdell proceeded to chide his friend: "You're all dressed up. Why don't you get a lighter that looks decent?" In an enthusiastic reply, his friend said: "Well, George, it works!"

Blaisdell was suitably impressed and decided to try to sell the lighters himself. He obtained rights to distribute the product in the United States, imported them for 12 cents each, and attempted to sell them for $1 each. But this venture failed, mainly because of the clumsy nature of the lighter's design. Blaisdell then decided to design his own lighter, one that was attractive, easy to use, and dependable.

The resulting original model was rectangular in shape--made from brass tubing with soldered tops and bottoms and square corners--with a chrome-plated hinge soldered on the outside for easy opening and closing. Sized to fit comfortably in a hand, the lighter featured a windhood to protect the wick. Blaisdell liked the name of another recent invention, the zipper, so he christened his lighter the "Zippo" (and his new firm, Zippo Manufacturing Company).

Production of Zippos began in 1933 in a $10 per month rented room over the Rickerson & Pryde garage in Bradford. The shop had $260 in equipment and two employees, from which came lighters retailing for $1.95 with the backing of a lifetime guarantee.

Struggling Early Years

Sales of the lighters got off to a slow start, with only 1,100 sold during the inaugural production year. Blaisdell tried all kinds of methods to move his brainchild. He gave away samples and gifts to long-distance bus drivers, jewelers, and tobacconists. In December 1937 he paid $3,000 of mostly borrowed money for a full-page ad in Esquire magazine after he found that retailers shied away from products that were not advertised. Unfortunately, Blaisdell did not yet have sufficient distribution to take advantage of the effect of such advertising so this gambit failed to pay off.

While handling sales himself and struggling to develop a market for his windproof lighter, Blaisdell also tinkered with the design. The lighter was shortened by a quarter inch in 1933, decorative diagonal lines were added in 1934, the hinge was placed on the inside of the case in 1936, and rounded tops and bottoms replaced the square corners of the original design in 1937. This last alteration was important from a production standpoint as the lid and bottom could now be formed as a whole, eliminating the soldering process.

Blaisdell achieved his first big sales break in 1934 when he started selling Zippos on punchboards, two-cents-per-play gambling games popular in U.S. tobacco and confectionery shops, poolrooms, and cigar stands. Before punchboards were outlawed in 1940, more than 300,000 Zippos were sold through this game of chance, enough for Zippo Manufacturing to achieve its first profits, modest though they were.

While punchboards were a short-lived chapter in Zippo history, another of Blaisdell's marketing methods had a much longer-lasting impact. In 1936 an Iowa life insurance company ordered 200 engraved lighters that it gave to its agents as contest prizes. Bradford's own Kendall Oil Company ordered 500 engraved lighters for its customers and employees. Thus began Zippo's specialty advertising business, which would become an increasingly important venture in the coming decades.

With sales increasing thanks to the punchboards and the special markets deals, Blaisdell expanded his operations. First, the production facility expanded into the entire second floor of the Rickerson & Pryde building; Blaisdell also added a new office elsewhere in Bradford. Then in 1938 the factory and offices were both moved into a former garage on Barbour Street in Bradford. That same year, Zippo's first table lighter debuted, a four-and-a-half inch tall model that held four times the fuel of a pocket lighter. The following year Zippo introduced a sophisticated new lighter model, the 14-karat solid gold Zippo, available in both plain and engine-turned models.

World War II Brought Zippo Fame

With the onset of U.S. involvement in World War II, the U.S. government forced the halt in production of many consumer products. Blaisdell continued Zippo production, but as he had during World War I, he again moved into government contracting--all Zippos became destined for the U.S. military. With brass reserved for military uses only, the wartime lighters were made of a low-grade steel. Since this provided a poor finish, they were spray-painted black then baked, which produced a crackle finish.

Blaisdell sold some of these Zippos to the military post exchanges at such a low price that they were then resold for $1.00, making them the most affordable lighter available. He also sent hundreds of lighters to celebrities, including the famous war correspondent Ernie Pyle who then gave them away to servicemen overseas. (Pyle gave Blaisdell the nickname "Mr. Zippo.") Through these actions, the Zippo became the favorite lighter of GIs, whose loyalty to the product would help fuel postwar sales. Numerous war stories also helped cement the Zippo as an American icon--the Zippo that stopped a bullet, that cooked soup in helmets, that illuminated the darkened instrument panel of an Army pilot's disabled plane, enabling him to land safely. Zippos also began making frequent appearances in Hollywood movies--notably war movies, such as Casablanca (1942), at first but later films noir--enhancing their iconic status. Meanwhile, wartime production peaked in 1945 when three million Zippos were made.

Postwar Design Improvements, Expansions, and Diversification

The Zippo repair clinic became famous in its own right by backing up the Zippo guarantee. Repaired lighters were returned at no cost to the customer, not even return postage. The clinic provided more than just customer goodwill. It also provided invaluable information about design flaws. Over the long run, the repair clinic found that a faulty or broken hinge was the most common reason for a Zippo to be returned. But soon after World War II, in 1946, Blaisdell discovered that the most frequent repairs were for worn striking wheels--wheels that had been coming from an outside supplier. Blaisdell immediately stopped production to address the problem. He decided to bring production of the wheels in-house and spent $300,000 on a new flint wheel capable of firing a lighter as many as 78,000 times. This top-quality wheel was produced by a knurling operation that remained a company secret.

Zippo continued to develop new lighter models following the war. In 1947 Town and Country designs were introduced that featured images of pheasants, mallards, geese, sailboats, trout, setters, and horses. Three years later, full cover leather lighters and sterling silver lighters made their debuts.

Meanwhile, Blaisdell sought to improve his sales force. From 1939 to 1950 Zippo's entire sales operation consisted of two cigar salesmen, who sold Zippos as a sideline mainly to tobacco wholesalers. The two men each were charged with a vast selling territory. In 1950 Blaisdell established his own sales force, with district managers assigned specific regions. This sales force was not restricted to tobacco wholesalers, but also called on jewelry, drugstore, and grocery wholesalers.

Also in 1950, Zippo set up its first foreign subsidiary, Zippo Manufacturing Company of Canada Limited. Located in Niagara Falls, Ontario, the company consisted of a small production facility that helped increase overall Zippo capacity, which reached 20,000 lighters a day by 1952. Annual revenues had reached $9.5 million and the company enjoyed healthy after-tax profits of almost 10 percent.

Zippo continued to expand its facilities in the 1950s and 1960s to meet the growing demand, both domestic and foreign. In 1954 a new building for chrome plating and fabricating, located on Congress Street in Bradford, was completed. New corporate offices were built in 1955 next to the Barbour Street factory in Bradford. During the 1960s the Congress Street plant underwent a series of additions and eventually became the main location for fabricating and assembling Zippo products.

After 30 years as a lighter-only company, Zippo in 1962 diversified for the first time when it introduced a six-foot flexible-steel pocket tape measure. This was followed by a compact pocketknife and nail file, a money-clip knife, a golf ball, a key holder, a magnifier, and a letter opener. Unlike Zippo lighters, however, none of these products were made available for retail purchase; they were available only through Zippo's specialty advertising operation, which by the mid-1960s accounted for 40 percent of overall company volume. Zippo boasted of more than 27,000 commercial accounts at the time. All of Zippo's metal products were backed by the same Zippo pledge: "If for any reason your Zippo will not work, regardless of age or condition--we'll fix it free." (For unfixable items, the company sent the customer a replacement.) Zippo even guaranteed its golf ball as playable for 180 holes.

End of Blaisdell Era in the 1970s

After introducing the first of a series of lighters with space designs in 1969--the first honoring the landing on the moon--Zippo ushered in the 1970s appropriately enough with a Zodiac lighter series. In 1976 a commemorative bicentennial lighter hit the market, as did an in-fashion denim-like lighter.

The year 1978 marked the end of an era when Blaisdell died. Ownership of Zippo Manufacturing passed to Blaisdell's daughters, Harriet Wick and Sarah Dorn, who had worked for the company for years and would continue to do so for years to come but did not wish to run it. They entrusted the presidency to a longtime employee, Robert Galey.

Unfortunately, throughout the 1970s and into the early 1980s, Zippo's sales stagnated at about $30 million a year. The firm was manufacturing-oriented and needed to become more marketing-focused in order to get past this plateau. As it turned out, Galey's stint as president was short-lived since he retired in 1986. Zippo's third president was Michael Schuler, who had joined the company as controller shortly after Blaisdell's death and then was promoted to vice-president and controller in 1982. Under Schuler's leadership, Zippo's revenues increased fivefold within ten years.

Schuler Era: 1986 to 2000

The spectacular growth of this period was generated by a combination of increased exports, the aggressive targeting of the collector's and gift/souvenir markets, and creative line extensions. On the export front, Japan remained the top market--one of every four Zippos made in the late 1980s went to Japan--and Western European sales were strong also, but Schuler targeted such emerging areas as China and South Asia and Eastern Europe following the fall of communism. Many of these emerging nations had high percentages of smokers, making them prime Zippo territory. This contrasted sharply with Zippo's domestic market, where antismoking crusades continued to gain momentum throughout the 1990s. Overall, whereas exports constituted only 40 percent of total company sales in the mid-1980s, by 1995 65 percent of sales originated outside the United States.

Credit for Zippo's "discovery" of the collector's and gift markets for Zippo lighters goes to the person Schuler hired in 1991 as head of sales and marketing, James Baldo. Soon after taking the job, Baldo commissioned customer surveys that showed that 30 percent of Zippo's customers defined themselves as "collectors." The surveys also showed that many buyers gave the lighters away as gifts. In response, Zippo began offering premium-priced--$19 to $40--gift/souvenir lighter sets, including ones with licensed brands (Harley-Davidson, Corvette) or images of tourist destinations (Niagara Falls, Empire State Building).

Then Zippo began offering limited edition "collector" Zippos, directly targeting the collector's market. In 1992, a 60th anniversary lighter appeared, followed by 1993's Varga Girl lighter, 1994's D-Day commemorative lighter, 1995's Mysteries of the Forest, and 1996's Zippo Salutes Pinup Girls. Zippo also began producing a collector's guide and, starting in 1993, sponsored an annual July swap meet at the Bradford headquarters. In 1994 the company took the further step of opening in Bradford the Zippo Family Store and Museum, highly popular with collectors, which was expanded to five times its original size in 1996.

Zippo had been criticized at times throughout its history for being too conservative, in particular in regard to line extensions. But under Schuler, Zippo began a more aggressive diversification approach, beginning in 1993 with the acquisition of the crosstown W.R. Case & Sons Cutlery Company, a firm with annual sales of $15 million. Case was founded in 1889 in Little Valley, New York, but relocated to Bradford in 1905, where it developed a line of pocket knives, hunting knives, household cutlery, and commemoratives. The company had filed for bankruptcy after a difficult period and then was bought out of bankruptcy by a limited partnership, River Associates, in 1990. Case's products meshed well with Zippo's and provided Zippo with another avenue into the retail market. Soon after the acquisition, in fact, dual gift sets that included a Case knife and a Zippo lighter were soon being retailed at prices ranging from $50 to $200.

A much more dramatic extension came via the 1993 license agreement with Japanese clothing manufacturer Itochu Fashion System Co. Itochu gained the right to the Zippo name and soon offered Zippo jeans, gloves, and leather jackets in Japan.

With antismoking forces gaining steam in the United States, Zippo came up in 1995 with a creative way to keep its brand strong. It introduced the ZipLight pocket flashlight, which was simply a traditional lighter casing with a replaceable battery pack inside. Zippo spent $500,000 on a television advertising campaign to launch this new product, one of its largest campaigns ever.

The Zippo brand, prematurely declared dead by USA Today in 1989, was clearly alive and well and seemed as ubiquitous as ever. Revenues for 1996 were estimated to have reached a record $150 million. The company was now producing 80,000 lighters a day, and the 300 millionth Zippo lighter rolled off the assembly line that year. One year later, the company opened the Zippo/Case Visitors Center to replace the previous Family Store and Museum. The new visitors center encompassed the Zippo/Case Museum and the Zippo/Case Store and also offered visitors a chance to view repair technicians practicing their craft in the Zippo Repair Clinic.

Unfortunately for the company, 1996 turned out to be a peak year, as sales dropped off in the late 1990s and into the new century. Zippo's diversification drive, including the heavily promoted ZipLight, never produced any big winners, and even the push into the collectibles market, while meeting with the approval of many customers, failed to nudge sales higher. Certainly in the U.S. market, part of the problem was the steady decline in smoking: 42 percent of American adults were smokers in 1965, a figure that was down to 24 percent by 1998 and then to 20 percent by 2001. Finally, the muddled ownership situation was another key hindrance. The two daughters of the founder, plus their four children, all had equal control of the company, and all worked there as well. Having six persons equally in charge made it difficult for Zippo to adopt new strategies and led to a certain malaise, particularly following some of the failed attempts to ramp up sales.

New Ownership, New Management, New Strategies for the New Century

One of the grandchildren of the founder, George B. Duke, began negotiating to buy out his relatives in 1998. By 2000 he, along with his mother, Sarah Dorn, had gained control of the company. Feeling that the firm needed to become more marketing oriented, Duke in 2001 replaced Schuler, the CEO, with Greg Booth, who had years of marketing experience with Kendall Motor Oil, Sunoco, Inc., and the Zippo subsidiary W.R. Case & Sons. The new owner and new manager soon commissioned studies by two outside consulting firms, both of which reached the same conclusion, that the Zippo brand was extremely strong and that there were tremendous possibilities for creating a broader line of Zippo products through licensing deals. Based on this research, and to counter the antismoking trends that were hurting sales of lighters, Duke and Booth set an ambitious goal of deriving half of the company's revenues from products unrelated to tobacco by 2010. They also aimed to double the company's overall revenues by that same year.

Ironically, the first new product to come out of this new strategy was in fact a lighter--just not a traditional cigarette lighter. Zippo launched its Multi-Purpose Lighter (MPL) in 2002 via a major television advertising campaign led off on the Home & Garden Television cable channel. The MPL was part of the rapidly growing multipurpose lighter category, but it was the first premium refillable model on the market. Offered in two models carrying suggested retail prices of $14.95 and $19.95, the MPL featured a long, slender, ergonomic design with a window showing the level of the butane fuel. With its adjustable flame, the MPL was designed to light candles, lanterns, grills, fireplaces, stoves, campfires, and more. In another break with tradition, Zippo contracted with a Chinese company to make the MPL, but it nonetheless backed it with the usual lifetime guarantee. The company continued to make its traditional pocket lighters in Bradford, despite increasing cut-price competition from low-wage countries.

Sales of the MPL got off to a good start, with about two million units sold the first year--far exceeding company expectations. Even more encouraging than the numbers, however, was that the people buying the new lighter skewed mostly female and younger than the average Zippo customer. The MPL's child-resistant safety button was seen to be a key feature in attracting female buyers. Another plus was that the MPL expanded Zippo's base of retailers as such chains as Bed Bath & Beyond Inc. became Zippo sellers for the first time. Unfortunately, in October 2004 Zippo was forced to recall about 100,000 MPLs because in some cases fuel was spilling out of the nozzle when the lighter was first used. The company set up a system to send out replacement lighters to consumers who had purchased the affected models. At the same time, Zippo was developing for release in 2005 a second version of the MPL, one geared to outdoor use when hiking or camping, for example, and featuring a more durable, windproof design and a built-in flashlight.

While launching the MPL, Zippo also continued to pursue opportunities in the collectors market. In 2002 the company founded an international club for Zippo collectors, Zippo Click, naming it after the distinctive sound of a Zippo lighter opening. For a $20 membership fee, collectors received a number of benefits, including a subscription to a quarterly magazine; access to a members-only web site providing opportunities for communicating with other collectors and for buying, selling, and trading merchandise; and the chance to purchase products available only to members. Just a couple years after its formation, Zippo Click had gained more than 7,000 members. There were also by this time dozens of independent lighter collectors' clubs with thousands of members around the world.

In September 2003 Zippo Manufacturing reached another milestone with the production of its 400 millionth lighter. That same year, the company elected to consolidate its North American production in Bradford by shutting down the plant in Niagara Falls, Canada, which had been producing about 500,000 lighters per year for the Canadian market. Also, Zippo was the subject of criticism that year stemming from its sponsorship of a web site, zippotricks.com, featuring hundreds of tricks that can be performed with a Zippo lighter. The National Fire Protection Association and others in the fire safety industry contended that the company, through the web site, was encouraging people to play with fire. Although Zippo officials disagreed with this criticism, they pulled the plug on the site under withering pressure. The web site's original creator subsequently transformed it into the more generic lightertricks.com, which was unaffiliated with Zippo.

In the early 2000s Zippo's leaders were becoming increasingly concerned about the production of cheap knockoff lighters, many of which were being made in China. The company estimated that it was losing as much as a third of its potential worldwide sales to counterfeiters, particularly factories in southern China that were capable of churning out 45,000 fake Zippos a day. Zippo therefore accelerated an effort to trademark the distinctive shape of its lighter--a rectangular metal shell with beveled edges and a gently curving flip-top--around the world. Trademark protection in the United States was granted in 2002. The company pulled back from a related effort to trademark the distinctive Zippo click.

Coincidentally or not, China was at the center of another development in 2003, the opening of the first Zippo retail store. Located in Hangzhou, a city of several million people located about 110 miles southeast of Shanghai, the store sold only Zippo products but more than just lighters and lighter accessories. It offered Zippo clothing, watches, sunglasses, and leather goods such as wallets and belts. Zippo products were already available in 450 outlets throughout China, a rapidly growing market in which it was estimated that one-third of all the world's tobacco was consumed and where 40 percent of the adult population were smokers. The company planned to open several more Zippo stores in China.

In stepping up its efforts to protect its precious brand, Zippo discovered that a family-owned company in Italy called DDM Italia S.r.l. had been selling a line of leather goods--handbags, belts, wallets, and the like--under the Zippo name since the late 1980s. Zippo Manufacturing had not registered the name under clothing and leather categories, which led to a lengthy trademark dispute and contentious court battles. In early 2004 Zippo settled the matter by acquiring DDM Italia for an undisclosed sum. The Italian firm was renamed Zippo Fashion Italia S.r.l., and it continued to operate separately and sell Zippo brand fashion accessories throughout Europe. The Italian subsidiary also began exploring the idea of producing men's leather accessories for sale both in Europe and elsewhere.

Zippo at this time was also working hard to develop its first line of Zippo licensed products for release in 2005. These brand-extending items were to be produced under license by other manufacturers, and Booth told the Bradford Era in June 2003 that they would be "stainless steel, rugged, durable, and premium grade products that come with extended or lifetime warranties." Zippo was particularly investigating flame-related outdoor products, such as grills, patio heaters, and Tiki torches, for the initial launch, to be followed most likely by camping equipment and other outdoor gear, perhaps even mountain bikes. Eventually, the hope was to be able to set up in-store boutiques within retailers offering the entire range of Zippo products. Concurrently under development was a refillable butane pocket lighter aimed at customers not enamored of the smell or messiness of the traditional Zippo lighter fluid.

As Zippo Manufacturing pursued its aggressive growth and diversification goals, it faced a new challenge. In April 2005 the U.S. Transportation Security Administration began implementing a ban on all lighters within the cabin of aircraft and in checked luggage. Zippo agreed that lighters posed a potential threat within passenger cabins, but objected to the ban on packing them in checked luggage. The firm released a statement in which Booth said, "We have not uncovered one instance in which lighters in checked luggage exploded, caught fire, or otherwise posed a danger to the aircraft." He said that the ban could potentially cut total Zippo sales by 20 to 30 percent. The ban threatened the company's gift business, as well as its sales in airports and duty-free shops, and also prevented collectors from taking their wares to and from swap meets and shows when traveling by air. This latest threat seemed to provide added impetus to the drive to extend the Zippo brand beyond lighters.

Principal Subsidiaries: W.R. Case & Sons Cutlery Company; Zippo Canada Sales, Ltd.; Zippo France S.A.; Zippo GmbH (Germany); Zippo Fashion Italia S.r.l. (Italy); Zippo Italia S.r.l. (Italy); Zippo Japan; Zippo South Africa; Zippo U.K. Limited.

Principal Competitors: Société BIC; Swedish Match AB; Tokai Corporation; Swiss Army Brands, Inc.; Ronson Corporation; Buck Knives Inc.Source: International Directory of Company Histories, Vol. 71. St. James Press, 2005.

 

Welcome to Mr. Artin pipe shoping center, the biggest  brand pipes and Zippo collection in Iran.

You can choose your pipes by clicking the logos.

SAHIN PIPO: Over 40 years experience to produce tobacco pipe from Rosen wood. Red stars, Yellow, king and all stars.

BREBBIA PIPE:  Over 80 years experience in produce Italian best pipe with international label. Tricolare, Puccini, Giani Brera and others.

ALTINAY: One of the best brand pipe producers in Meerschaum line. Eagle claw, calabsh and other models.

 

Other producers. Gasparini, Angelo.

* Choose your Tobacco

* Choose your Zippo

* Choose your cigar

How you can buy:

No. 184 Shareatee Ave

Tehran / Iran

Tel: 77 6 22 460  &  77 6 22 461

All orders by telephone can deliver in Tehran and all cities in Iran.

نشانی: تهران خیابان شریعتی بالاتر از سه راه طالقانی جنب کوچه گروسی پلاک 184     نقشه      تلفن:  460 22 6 77     و 461 22 6 77    
ایمیل: cafeartin@gmail.com

خرید از نمایندگان لایسنس کافه آرتین:

پاسارگاد تاباک میرداماد: تهران بلوار میرداماد ایستگاه مترو میرداماد مجتمع خرید رز میرداماد طبقه 2   تلفن: 383 403 26   همراه: 77 000 22 0935   وب: www.pasargadtabac.com

پاسارگاد تاباک صادقیه: تهران فلکه دوم صادقیه خیابان سازمان آب غربی مجتمع تجاری پردیسان همکف واحد 40    تلفن: 190 087 44    همراه: 847 47 72 0912 وب: www.pasargadtabac.com

فروشگاه آقای آرتین معتبرترین وب سایت فروش پیپ و فندک زیپو در ایران

کلیه مطالب مندرج در این وب سایت تحت قانون کپی رایت به ثبت رسیده است. هر گونه کپی برداری بدون ذکر منبع پیگرد قانونی خواهد داشت